PA2244.152NLT
DigiKey Part Number
553-PA2244.152NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2244.152NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2244.152NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2244.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 35.5A 1.76 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 35.5 A 1.76mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
31A
DC Resistance (DCR)
1.76mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)