PA2243.122NLT
DigiKey Part Number
553-PA2243.122NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2243.122NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2243.122NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2243.122NLT
Description
FIXED IND 1.2UH 26.5A 2.64 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Molded Inductor 26.5 A 2.64mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
DC Resistance (DCR)
2.64mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)