PA2242.561NLT
DigiKey Part Number
553-PA2242.561NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2242.561NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2242.561NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2242.561NLT
Description
FIXED IND 560NH 32A 2.75 MOHM
Detailed Description
560 nH Unshielded Molded Inductor 32 A 2.75mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
39A
DC Resistance (DCR)
2.75mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)