PA2242.281NLT
DigiKey Part Number
553-PA2242.281NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2242.281NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2242.281NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2242.281NLT
Description
FIXED IND 280NH 35A 1.6 MOHM SMD
Detailed Description
280 nH Unshielded Molded Inductor 35 A 1.6mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
58A
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)