PA2241.332NLT
DigiKey Part Number
553-PA2241.332NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2241.332NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2241.332NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2241.332NLT
Description
FIXED IND 3.3UH 18A 7.3 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Molded Inductor 18 A 7.3mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
20A
DC Resistance (DCR)
7.3mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)