NMO27BCO
DigiKey Part Number
553-NMO27BCO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMO27BCO
Description
NMO COIL, UNITY, 27 - 31 MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight NMO Magnetic
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
1
Packaging
Bag
Power - Max
150 W
Part Status
Active
Termination
NMO
Frequency Group
VHF (f < 300MHz)
Mounting Type
Magnetic
Frequency (Center/Band)
28.5MHz
Height (Max)
4.000" (101.60mm)
Frequency Range
27MHz ~ 30MHz