NMO150/450C
DigiKey Part Number
553-NMO150/450C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMO150/450C
Description
COIL/WHIP, 1.6 DB / 3.8 DB, 150
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight NMO Magnetic
Number of Bands
2
Gain
3.8dBi, 5.2dBi
Part Status
Active
Power - Max
100 W
Frequency Group
VHF (f < 300MHz), UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band)
152MHz, 455MHz
Mounting Type
Magnetic
Frequency Range
150MHz ~ 154MHz, 450MHz ~ 460MHz
Height (Max)
37.250" (946.15mm)