CX0603MRX7R0BB152
DigiKey Part Number
311-1260-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1260-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1260-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX0603MRX7R0BB152
Description
CAP PASSTHRU 1500PF 100V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF Feed Through Capacitor 100V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX0603MRX7R0BB152 Models
Category
Voltage - Rated
100V
Manufacturer
Pulse Electronics
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
1500 pF
Height (Max)
0.030" (0.75mm)
Tolerance
±20%