BMRA000404201R0MA1
DigiKey Part Number
553-BMRA000404201R0MA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BMRA000404201R0MA1CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BMRA000404201R0MA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMRA000404201R0MA1
Description
FIXED IND 1UH 4.5A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 27mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.181" W (4.10mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)