BMMS000606301R0MX2
DigiKey Part Number
553-BMMS000606301R0MX2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMS000606301R0MX2
Description
FIXED IND 1UH 12A 7.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 12 A 7.4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)