BMMN000606304R7MX1
DigiKey Part Number
553-BMMN000606304R7MX1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMN000606304R7MX1
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 33 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 5.5 A 33mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
5.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)