BMMA000606182R2MX2
DigiKey Part Number
553-BMMA000606182R2MX2TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BMMA000606182R2MX2CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BMMA000606182R2MX2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMA000606182R2MX2
Description
FIXED IND 2.2UH 6A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 6 A 35mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
13A
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)