BMMA000505302R2MV1
DigiKey Part Number
553-BMMA000505302R2MV1TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BMMA000505302R2MV1CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BMMA000505302R2MV1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMA000505302R2MV1
Description
FIXED IND 2.2UH 5.8A 29.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.8 A 29.2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
DC Resistance (DCR)
29.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)