BMMA000505301R5MV1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 1.802
Datasheet
1.5 µH Shielded Molded Inductor 7.2 A 20.7mOhm Max Nonstandard
BMMA000505301R5MV1
DigiKey Part Number
553-BMMA000505301R5MV1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMMA000505301R5MV1
Description
FIXED IND 1.5UH 7.2A 20.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)