BDQQ001412FER47MCA
DigiKey Part Number
553-BDQQ001412FER47MCATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BDQQ001412FER47MCACT-ND - Cut Tape (CT)
553-BDQQ001412FER47MCADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BDQQ001412FER47MCA
Description
FIXED IND 470NH 2.6A 42 MOHM SMD
Detailed Description
470 nH Unshielded Molded Inductor 2.6 A 42mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.055" L x 0.047" W (1.40mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)