BDQQ001412FE1R0MCA
DigiKey Part Number
553-BDQQ001412FE1R0MCATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BDQQ001412FE1R0MCACT-ND - Cut Tape (CT)
553-BDQQ001412FE1R0MCADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BDQQ001412FE1R0MCA
Description
FIXED IND 1UH 1.5A 88 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Unshielded Molded Inductor 1.5 A 88mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
88mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.055" L x 0.047" W (1.40mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)