BDCCDG201208R47MFC
DigiKey Part Number
553-BDCCDG201208R47MFCTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BDCCDG201208R47MFCCT-ND - Cut Tape (CT)
553-BDCCDG201208R47MFCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BDCCDG201208R47MFC
Description
FIXED IND 0.47UH 3.7A 27 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µH Shielded Molded Inductor 3.7 A 27mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
4.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)