ANT1204F002R0315A
ANT1204F002R0315A
DigiKey Part Number
553-ANT1204F002R0315ATR-ND - Tape & Reel (TR)
553-ANT1204F002R0315ACT-ND - Cut Tape (CT)
553-ANT1204F002R0315ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT1204F002R0315A
Description
1204 315M FR4 HELIX CHIP ANTENNA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM Chip Solder Surface Mount
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
1
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
RF Family/Standard
General ISM
Height (Max)
0.063" (1.60mm)
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Applications
ISM
Frequency (Center/Band)
315MHz
Base Product Number
Frequency Range
300MHz ~ 400MHz