ADCC00252012R47MC1
DigiKey Part Number
553-ADCC00252012R47MC1TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-ADCC00252012R47MC1CT-ND - Cut Tape (CT)
553-ADCC00252012R47MC1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCC00252012R47MC1
Description
FIXED IND 470NH 4A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Wirewound Inductor 4 A 27mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
5.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)