PIM60.125
DigiKey Part Number
1736-PIM60.125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIM60.125
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 5A
Category
Power (Watts)
60W
Manufacturer
PULS, LP
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
90.7%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
3.58" L x 1.42" W x 3.54" H (91.0mm x 36.0mm x 90.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A