FPS300.246-049-102
DigiKey Part Number
1736-FPS300.246-049-102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPS300.246-049-102
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 300W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 12.5A
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Power (Watts)
300W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Efficiency
95.7%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP65, IP67, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.32" L x 7.13" W x 7.20" H (59.0mm x 181.0mm x 183.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
88V
DC Voltage - Input (Max)
360V
Voltage - Output 1
24V