FPS300.245-047-111
DigiKey Part Number
1736-FPS300.245-047-111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPS300.245-047-111
Description
FIELD PS, 300W, 100-240VAC, 1PH,
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
PULS, LP
Power (Watts)
240W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
500 V
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Input Type
AC or DC
Efficiency
95.7%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Features
Adjustable Output, IP65, IP67, PFC, Remote On/Off
DC Voltage - Input (Min)
88V
Size / Dimension
2.31" L x 7.13" W x 7.20" H (58.7mm x 181.0mm x 183.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
360V
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Output 1
24V