FPH500.245-024-103
DigiKey Part Number
1736-FPH500.245-024-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPH500.245-024-103
Description
FIELD PS, 600W, 200-240VAC, 1PH,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 25A
Category
Current - Output (Max)
25A
Manufacturer
PULS, LP
Power (Watts)
600W
Series
Voltage - Isolation
2.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
94.8%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP65, IP67, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
200 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.31" L x 7.13" W x 7.20" H (58.7mm x 181.0mm x 183.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
200V
Approval Agency
CB, CE, cULus
DC Voltage - Input (Max)
300V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V