CPS20.241-D1
DigiKey Part Number
1736-1079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPS20.241-D1
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPS20.241-D1 Models
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
PULS, LP
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
93.4%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 2.56" W x 4.88" H (127.0mm x 65.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
88V
Approval Agency
ATEX, CSA, EAC, IEC, IECEx, UL
DC Voltage - Input (Max)
360V
Standard Number
Class I Div 2; 508; 60950-1; 61010-2-201
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A