CP10.241-R2
DigiKey Part Number
1736-CP10.241-R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP10.241-R2
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
PULS, LP
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Packaging
Box
Efficiency
94.7%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.61" L x 1.54" W x 4.88" H (117.0mm x 39.0mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, EAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1; ATEX; 508
Current - Output (Max)
10A