SMI-1027-TW-12V-R
SMI-1027-TW-12V-R
SMI-1027-TW-12V-R
DigiKey Part Number
668-1536-2-ND - Tape & Reel (TR)
668-1536-1-ND - Cut Tape (CT)
668-1536-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI-1027-TW-12V-R
Description
BUZZER MAGN 12V 0.38 X 0.38 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Electromechanical/Magnetic 12 V 30mA 2.7kHz 85dB @ 12V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMI-1027-TW-12V-R Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
30mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Washable
Input Type
DC
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
12 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
7 ~ 15V
Size / Dimension
0.378" L x 0.378" W (9.60mm x 9.60mm)
Frequency
2.7kHz
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)