AT-1224-TWT-12V-R
AT-1224-TWT-12V-R
AT-1224-TWT-12V-R
DigiKey Part Number
668-1485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT-1224-TWT-12V-R
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 12MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Electromechanical/Magnetic 12 V 40mA 2.4kHz 85dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT-1224-TWT-12V-R Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
40mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ratings
Washable
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
6 ~ 15V
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Frequency
2.4kHz
Height - Seated (Max)
0.362" (9.20mm)