AS01708MR-2-LW100-R
DigiKey Part Number
668-AS01708MR-2-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01708MR-2-LW100-R
Description
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 90DB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 850 Hz ~ 10 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS01708MR-2-LW100-R Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
500 mW
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
850 Hz ~ 10 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
850Hz
Size / Dimension
0.669" Dia (17.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Efficiency - dBA
90.00
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Distortion Rating
5% Max