AS01506MS-WP-LW100-R
DigiKey Part Number
668-AS01506MS-WP-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01506MS-WP-LW100-R
Description
SPEAKER 6OHM 1W TOP PORT 93DB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Ohms Receiver Speaker 1 W 550 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS01506MS-WP-LW100-R Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
1 W
Series
Power - Max
1.2 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Type
Receiver
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency Range
550 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
550Hz
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Impedance
6 Ohms
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)
Efficiency - dBA
93.00
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Testing
100mm