AI-4228-P-FP250-R
AI-4228-P-FP250-R
AI-4228-P-FP250-R
DigiKey Part Number
668-1483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-4228-P-FP250-R
Description
BUZZER PIEZO 220V 42.5MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 220 V 18mA 2.8kHz 94dB @ 220V, 10cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AI-4228-P-FP250-R Models
Category
Operating Mode
Pulse, Fast
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Duration
3 PPS
Series
Sound Pressure Level (SPL)
94dB @ 220V, 10cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
18mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Input Type
AC, DC
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Rated
220 V
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Range
60 ~ 250V
Termination
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Frequency
2.8kHz
Size / Dimension
1.673" Dia (42.50mm)
Technology
Piezo
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)