RV4NAYSD353A
RV4NAYSD353A
RV4NAYSD353A
DigiKey Part Number
RV4N353C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV4NAYSD353A
Description
POT 35K OHM 2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 2W Solder Lug
Resistance (Ohms)
35k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.249" (6.32mm)
Size - Body
Round - 1.120" Dia (28.45mm)