800-V3-016-6B-002101
DigiKey Part Number
800-V3-016-6B-002101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-V3-016-6B-002101
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
800-V3-016-6B-002101 Models
Category
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.378" (9.60mm)
Insulation Height
0.272" (6.91mm)
Contact Material
Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Press-Fit, Solder
Voltage Rating
150VDC