EM4970-24#
DigiKey Part Number
501-2555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM4970-24#
Description
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 24"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) BNC, Male Plug To Wire Lead Test Lead 500VAC
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Wire Gauge
20 AWG
Series
Voltage - Rated
500VAC
Packaging
Bulk
Temperature Range
131°F (55°C)
Part Status
Active
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Configuration
BNC to Wire Leads
Color
Black and Red
1st Connector
BNC, Male Plug
Base Product Number
2nd Connector
Wire Lead
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2.127
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 5.8"
In-Stock: 1497
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 48"
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 18"
In-Stock: 580
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 36"
In-Stock: 881
TEST LEAD BNC TO WIRE LEADS 72"