4911A-48-2
DigiKey Part Number
501-2214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4911A-48-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
Detailed Description
48.0" (1219.20mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000VAC (1kV)
Category
Cable Length
48.0" (1219.20mm)
Contents
1 Lead, Red
Wire Gauge
18 AWG
Voltage - Rated
1000VAC (1kV)
Ratings
CAT III 1000V, IEC 1010
Current Rating (Amps)
10A
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
In-Stock: 76
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
In-Stock: 10
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 73
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 144
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
In-Stock: 55
TEST LEAD BANANA TO BANANA 120"