PSC15A-075-R
DigiKey Part Number
993-PSC15A-075-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSC15A-075-R
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 15W
Detailed Description
7.5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)
Voltage - Output
7.5V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
2A
Weight
0.32 lb (145.15 g)
Power (Watts)
15 W