POE30U-ATA5660-R
DigiKey Part Number
993-POE30U-ATA5660-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE30U-ATA5660-R
Description
30W IEEE802.3AT 5G HIGH SURGE PO
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Passive Injector 5Gbps Data Rate
Category
Compliance
IEEE802.3at
Manufacturer
Phihong USA
Data Rate
5Gbps
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 45°C
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Passive Injector
Mounting Type
Desktop
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.92" L x 2.08" W x 1.49" H (125.0mm x 52.8mm x 37.8mm)
Number of Ports
1
Approval Agency
CE, cUL, cULus
Voltage - Output
56V
Standard Number
Current - Output
536 mA
Input Connector
IEC 320-C14 (Power), RJ45 (Data)
Power (Watts) - Per Port
30W