OQT400-R200-2EP-IO-V1
DigiKey Part Number
2046-OQT400-R200-2EP-IO-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQT400-R200-2EP-IO-V1
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Triangulation Optical Sensor 1.575" ~ 15.748" (40mm ~ 400mm) NPN/PNP-NC/NO
Category
Response Time
2.3ms
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
NPN/PNP-NC/NO
Packaging
Box
Light Source
Red LED
Part Status
Active
Connection Method
Connector, M12
Sensing Method
Triangulation
Ingress Protection
IP67, IP69, IP69K
Sensing Distance
1.575" ~ 15.748" (40mm ~ 400mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C