Image for NCN8-18GM60-Z0-15M-Y805778 is not available
NCN8-18GM60-Z0-15M-Y805778
DigiKey Part Number
2046-NCN8-18GM60-Z0-15M-Y805778-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCN8-18GM60-Z0-15M-Y805778
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.315" (8mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18
Category
Material - Body
Stainless Steel
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
5V ~ 60V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.315" (8mm)