NBN15-30GM60-I3
DigiKey Part Number
2046-NBN15-30GM60-I3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBN15-30GM60-I3
Description
INDUCTIVE OTHERS
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.197" ~ 0.591" (5mm ~ 15mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Category
Material - Body
Stainless Steel
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
15V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.197" ~ 0.591" (5mm ~ 15mm)