LCAX8-56-L
LCAX8-56-L
LCAX8-56-L
DigiKey Part Number
298-14762-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCAX8-56-L
Description
CONN TERM RECT TONG 8 AWG #5/16
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 8 AWG 5/16 Stud
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp, Barrel
Series
Wire Gauge
8 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Color
Red
Terminal Type
Rectangular Tongue
Contact Finish
Electro-Tin
Stud/Tab Size
5/16 Stud
Contact Material
Copper
Terminal Style
Single Stud Hole
Diameter - Barrel ID
0.180" (4.57mm)
Tab Thickness
0.050" (1.27mm)
Diameter - Barrel OD
0.270" (6.86mm)
Length - Overall
1.320" (33.53mm)
Diameter - Ring ID
0.340" (8.64mm)
Width - Outer Edges
0.560" (14.22mm)