HSTTA75-48-C
DigiKey Part Number
298-19792-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTA75-48-C
Description
HEATSHRINK 3/4" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.085" (2.16mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Adhesive Lined, Corrosion Resistant, Flame Retardant, Moisture Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)