TXS2SA-4.5V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1393-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TXS2SA-4.5V |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V |
Series | Must Operate Voltage 3.6 VDC |
Packaging Tube | Must Release Voltage 0.45 VDC |
Part Status Active | Operate Time 5 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 5 ms |
Coil Voltage 4.5VDC | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver (Ag), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 1 A | Approval Agency BSI, cURus |
Switching Voltage 110VDC - Max | Relay Type General Purpose |
Load - Max Switching 110W | Coil Resistance 405 Ohms |
Coil Current 11.1 mA | Base Product Number |