TXS2SA-12V-Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TXS2SA-12V-Z |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V |
Series | Must Operate Voltage 9.6 VDC |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Active | Operate Time 5 ms |
Mounting Type Surface Mount | Release Time 5 ms |
Coil Voltage 12VDC | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver (Ag), Gold (Au) |
Contact Rating (Current) 1 A | Approval Agency BSI, cURus |
Switching Voltage 110VDC - Max | Relay Type General Purpose |
Load - Max Switching 110W | Coil Resistance 2.88 kOhms |
Coil Current 4.2 mA | Base Product Number |