TXS2SA-12V-Z
DigiKey Part Number
255-TXS2SA-12V-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-1394-1-ND - Cut Tape (CT)
255-1394-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-12V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
4.2 mA