TX2SA-48V
DigiKey Part Number
255-3471-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-48V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX2SA-48V Models
Must Operate Voltage
36 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
8.53 kOhms
Coil Current
5.6 mA