TX2SA-12V-X
DigiKey Part Number
255-TX2SA-12V-XTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-TX2SA-12V-XCT-ND - Cut Tape (CT)
255-TX2SA-12V-XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-12V-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA