TQ2SA-1.5V
DigiKey Part Number
255-1224-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-1.5V
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 1.5V
EDA/CAD Models
TQ2SA-1.5V Models
Must Operate Voltage
1.13 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.15 VDC
Coil Voltage
1.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
16 Ohms
Coil Current
93.8 mA