SP4-DC48V
DigiKey Part Number
SP4-DC48V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP4-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 48VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-50°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
7.7 kOhms
Coil Current
6.2 mA