SP2-DC24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-2837-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SP2-DC24V |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SP2-DC24V Models |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Series | Must Operate Voltage 16.8 VDC |
Packaging Box | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 30 ms |
Mounting Type | Release Time 20 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -50°C ~ 60°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Contact Rating (Current) 15 A | Approval Agency CSA, UR, VDE |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 3750VA, 450W | Coil Resistance 1.92 kOhms |
Coil Current 12.5 mA | Base Product Number |