SFS5-DC12V
DigiKey Part Number
SFS5-DC12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFS5-DC12V
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFS5-DC12V Models
Category
Must Operate Voltage
9 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
1.2 VDC
Series
Operate Time
20 ms
Packaging
Bulk
Release Time
20 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
41.7 mA
Contact Form
6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
Coil Power
500mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
288 Ohms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max